Stres

29. května 2008 v 21:59 | Marie Blankytná |  Práce s vyššími těly
Podle Amerického institutu stresu jsou zdravotní potíže vyvolané stresem hlavním důvodem, proč až 90% pacientů navštíví lékaře.
Mezi hlavní příčiny stresu lze zařadit napjaté vztahy a přílišné zaměření na vlastní potřeby než na potřeby druhých. Naše vlastní problémy zapomeneme v momentě, kdy se naše pozornost soustředí na potíže druhých.
Silnými stresory jsou přirozeně obavy a strach.
Ke stresu jsme náchylnější, nedostává-li se nám spánku, neobsahuje-li naše strava vše, co tělo potřebuje či ignorujeme-li jeho potřebu pohybovat se. Naše schopnost odolávat stresovým situacím je snížena, otravujeme-li se záští, zlomyslností nebo jsou-li naše sociální kontakty, umožňující uspokojit naši potřebu po přátelství, omezeny.
Místo toho, abychom se přátelské snahy snažili kultivovat, pokoušíme se pocit osamělosti potlačovat přejídáním, konzumací alkoholických nápojů či trávením neúměrného času před televizní obrazovkou.
Vytváříme tak začarovaný kruh, neboť takovéto chování nás ještě více izoluje od ostatních a brání nám navazovat a udržovat harmonické vztahy. Namísto toho, abychom dělali něco užitečného pro druhé, utápíme se ve vlastní nespokojenosti a sebelítosti.
Dobré mezilidské vztahy posilují náš imunitní systém a zvyšují odolnost vůči stresu, ale i vůči celé řadě zdravotních problémů. Skupina pacientů trpících artritidou, s níž jednou měsíčně po telefonu hovořili dobrovolníci, měla výrazně menší bolest než ti, jimž nikdo nezavolal. Podle studie provedené univerzitou ve státě Indiana ve Spojených státech, jsou dopady emoční podpory téměř rovnocenné účinkům nesteroidních protizánětlivých léků.
Potřeba sdělovat vlastní pocity ostatním je jednou z nejdůležitějších potřeb. Není-li patřičným způsobem uspokojena, následná osamělost narušuje schopnost našeho těla odolávat nemocím.
Zdroj - E.Cayce: Léčivá síla lásky