Červenec 2014

LÉČENÍ MALÍČKU

30. července 2014 v 6:19 | Marie Blankytná |  Zdraví
Napíši Vám vlastní zkušenost s léčením bolestivého malíčku na levé ruce.
O úplňkové noci jsem byla velmi neklidná, nemohla jsem spát a také jsem zjistila, že mi začíná otékat a dost bolet malíček na levé ruce, kloub byl na dotek velmi bolestivý. Cítila jsem, že jsou kolem mne silné energie, tak jsem udělala jednu prostou věc.
S pomocí Symbolu Božího Světla jsem se spojila s mým duchovním vedením a předala jsem řešení této bolesti jemu.
Dále jsem poprosila J.K., aby vzal moje ruce jako vodiče čisté vesmírné energie všeobjímající lásky, tak jak to dělám vždycky před meditací i léčením.
Nemocný malíček jsem vzala do dlaně pravé ruky, poslala jsem díkůvzdání celému čistému Vesmíru, všem čistým duchovním bytostem, které mi pomáhají a s tímto pocitem ve vědomí jsem konečně usnula.
Spala jsem asi pět hodin, nad ránem jsem se vzbudila, malíček jsem stále držela v pravé pěsti- už nehořel- byl bledý- nebyl oteklý, ale na vrcholu kloubu ještě zůstalo místo, které bylo na pohmat bolestivé.
Začala jsem přemýšlet o konkrétní příčině. Byla to levá ruka, mělo by to být něco nevyřešeného v karmickém životě.
Konkrétní příčina tedy musela vězet někde v nevědomé paměti - v buněčné paměti.
Zjistila jsem , že můj duchovní učitel má smysl pro humor, protože mi odpověděl, že jsem v jednom životě měla - liskací ruku. Moje liskací ruka tedy nerozdávala jenom pohlazení, ale také bolestivá "pohlazení" a zřejmě ublížila více lidem.
V léčení jsem tedy pokračovala meditací, prosila jsem o odpuštění za fyzické ublížení - požádala jsem o pomoc archanděla Rafaela.
Nakonec jsem si uvědomila, že mám jeden dluh tohoto druhu i v současnosti. Meditačně jsem poprosila o odpuštění pro svoji duši od tohoto konkrétního člověka.
Pomocí bolestivého malíčku jsem se dověděla o své ubližující liskací ruce a mohla jsem tedy vyřešit další k.ž., který mne tížil na duši.
Malíček je v naprostém pořádku, veškerá bolest i otok je pryč.
Neustále děkuji svým duchovním učitelům za jejich přítomnost v mém bytí, za to, že mi ukazují cestu životem a také mi pomohou vedením zvládat a řešit. Vzdávám jim díky. M.M.

LÁSKYPLNOST V PRAXI

26. července 2014 v 6:12 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

" NECHTˇJSOU VŠECHNY BYTOSTI ŠŤASTNÉ A V BEZPEČÍ A JEJICH SRDCE JSOU PLNÁ RADOSTI. "

Tato věta z Buddhovy rozpravy o láskyplnosti je sama o sobě meditační téma. Můžete ji několikrát pronést na začátku každé meditace. Pokud si na ni vzpomenete během dne, bude utvářet vaše vědomí a naplní vás láskou a něhou.
Rozprava o láskyplnosti mi byla inspirací, když jsem psal následující verše. Možná se vám budou líbit a začleníte je do svého večerního cvičení:

" DNES ULÉHÁM S ÚSMĚVEM NA TVÁŘI, ČEKÁ MĚ PÁR KRÁSNÝCH HODIN ODPOČINKU. NA VŠECHNY BYTOSTI HLEDÍM OČIMA SOUCÍTĚNÍ A VYCHUTNÁVÁM SI POSLEDNÍ OKAMŽIKY TOHOTO DNE. "

a tady je druhý text:

" KÉŽ JE MÍR NA ZEMI A NECHTˇZAČÍNÁ MNOU. KÉŽ JE MÍR U MNE DOMA A NECHŤ ZAČÍNÁ MNOU. KÉŽ JE MÍR NA MÉM PRACOVIŠTI A NECHŤ ZAČÍNÁ MNOU."

Noc je doba klidu. Není to čas určený k usilování, zlosti nebo vyřizování účtů, a to ani ve skutečnosti, ani v duchu. Lepší je živit přání, aby všechny bytosti byli vstřícnější a láskyplnější.

" VY MÁTE V RUKOU VŠECHNY PŘÍSADY, KTERÉ MOHOU ZMĚNIT NOC V BITVU - NESMÍCHEJTE JE.
A MÁTE VŠECHNY PŘÍSADY, KTERÉ MOHOU ZMĚNIT NOC V ČAS KLIDU- SMÍCHEJTE JE, SMÍCHEJTE.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

čtvrtý týden - LÁSKYPLNÁ MEDITACE

24. července 2014 v 6:54 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU
------------------------------------------------------------------------------------------
Máme-li zlost, není snadné usnout. Zlostné myšlenky opanují mysl a nedají nám usnout. Při soustředění se na dech nás intenzivní pocity velmi rozptylují. Zlostné myšlenky se pak dostávají do našeho zorného pole. V takových chvílích pomáhá láskyplná meditace.
Láskyplnost je opakem zlosti. Stejně jako v případě zlosti je to směs pocitů a myšlenek. Stačí trocha soucítění a kaskádu zlostných myšlenek přerušíme a obnovíme a obnovíme správný postoj.
Láskyplnost je opakem zlé vůle. Je to pozitivní a přátelský přístup. Přejeme všem bytostem, aby v životě našly radost a štěstí. Chceme-li , aby všechny bytosti byly šťastné, neznamená to, že s nimi toužíme žít. Nechci žít v tygřím doupěti nebo králičí noře, přestože mám zvířata rád.
A co lidé , kteří někoho zavraždí a znísilní, nebo se dopustí jiného nepřijatelného činu ?
Čin může zcela nepřijatelný a ohavný. Avšak ten, kdo ho provedl, je v podstatě obětí vlastní nevědomosti, zištnosti, či závislosti.
Jak najít kapku soucítění s problematickým člověkem ?
Představte si ho ve věku jeho pěti let kdy byl ještě citlivý a krásný. Slyšel jsem, jak mistr tuto radu dával mladíkovi, který měl problém s obnovením vztahu ke svému otci.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

---------------------------------------------------------------C V I Č E N Í-------------------------------------------------------------------------------
- sedím pohodlně a zhluboka dýchám
- jsem ve spojení s doznívajíccími pocity a nahrazuji je láskyplnými myšlenkami

- všímám si, že když si vybavím nějakého člověka, má ona představa emocionální zabarvení
- při vzpomínce na určité lidi se usměji a jiní ve mně vyvolávají napětí

- jak se nadechuji a vydechuji, vědomě nahrazuji emocionální zabarvení, které se projevuje spontánně, pocity laskavosti a přátelství vůči danému člověku

- opakovaně v tom pokračuji. Jakmile se v mysli objeví podoba nebo jméno, myslím na toho člověka s vřelostí a laskavostí. Jsou to mé pocity. A ty nemůže nikdo ovládat. Jen já za ně nesu odpovědnost.

- láskyplné a přátelské pocity mi velmi pomáhají a prospívají. Zlá vůle, zlost a zášť vytvářejí stres.

- nikoho neupřednostňuji, nešetřím laskavostí a dobrou vůlí.
Láskyplnost je jako sluneční svit. Potřebuje ho každý. Slunce nesvítí jen na ty, kteří jsou dokonalí. Moje láskyplnost svítí na všechny lidi včetně mne.

- představuji si sebe jako pětileté dítě, nevinné a krásné. Byl/a jsem tím dítětem, zasloužím si láskyplnost. Zasloužím si, abych si projevoval/a lásku.

- Mnozí vězni byli jako malí týráni. Jsou to oběti. I oni potřebují laskavost. Laskavost je lék. A já ji naplno rozdávám.

- nemusím být protivný/á jenom proto, že je protivný někdo jiný.
Já jsem já.
Upřímně se snažím projevovat láskyplnost a přátelství, protože z toho mám dobrý pocit a pomáhá to i druhým, aby se cítili lépe.

- dál myslím na lidi, které znám, u některých se spontánně žádné city neprojevují, ale i na ně myslím s láskou a přátelstvím.
Moje dobrá vůle a pocit přátelství jsou dary, které mohu rozdávat.

- nadechuji se a vydechuji a myslím na - soustředím se na pozitivní energii proudící mým tělem.
Zaměřuji se na všechny části těla a každé chvíli posílám láskyplné myšlenky.

- vysílám láskyplné myšlenky srdci, játrům, trávicí soustavě a ostatním orgánům. Věrně mi slouží a udržují mne při životě a v pohodě.
Slibuji jim , že i já se o ně budu starat dobře.
Slibuji, že při jídle a pití budu mít vždy na zřeteli své zdraví.

- teď už nikde necítím žádné napětí.
S každým dechem posílám vlny dobrých pocitů sobé i jiným. Relaxuji a vychutnávám si příjemný pocit.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

třetí týden - ZKOUMÁNÍ TĚLA

22. července 2014 v 6:26 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Třetí týden je zaměřen na ZKOUMÁNÍ TĚLA.

Někteří učitelé začínají meditaci soustředěním se na tělo. Nicméně, pokud si neuvědomíme, jak silný vliv na nás má myšlení, a mysl nezklidníme, většinou se stává, že při zkoumání pocitů těla přemýšlíme.. Každopádně můžete měnit pořadí cvičení podle toho, jak vám to vyhovuje.
Mnozí učitelé dávají při tomto cvičení přednost poloze vleže, protože napomáhá celkovému uvolnění. Zkuste provádět toto cvičení vleže nebo v běžné meditační pozici vsedě.. Pokud se přestanete soustředit proto, že jste usnuli, nic se neděje. Ale jestli se nesoustředíte proto, že přemýšlíte o něčem jiném, pak změňte pozici.
Smyslem zkoumání těla je zaměřovat se na jeho části a postupně je uvolňovat.
A ještě jedna dobrá rada. Postupujte odshora dolů v následujícím pořádku: dech, mysl, obličej, krk a ramena, břicho a dolní část těla.

-------------------------------------------------- C V I Č E N Í ----------------------------------------------------------------------------------

- sedím pohodlně a uvolňuji napětí. Pětkrát se zhluboka nadechnu a vydechnu a zároveň vnímám fyzické pocity. Při nádechu cítím proudění v nosních dírkách a vnímám pohyb břicha.Když se břicho plní vzduchem vnímám pásek nebo pohyb oděvu.. Během pěti dechů se stále soustředím na dýchání. Nadechnu se a dech se pomalu zpomaluje. Vydechnu a dech se opět zpomaluje. Pak je krátká pauza a znovu se nadechnu

- udělám pět hlubokých dechů a zárověň zklidňuji mysl. Není co dělat, není kam spěchat. Nemám žádné povinnosti. Jen tak sedím, relaxuji a vnímám sebe.

- obličej je odrazem mysli. poklidná tvář je odrazem poklidné mysli. Můj obličej zrcadlí vnitřní úsměv. Udělám pět hlubokých dechů a zároveň vnímám obličejové svaly a čelo, oči a tváře a pak se zaměřím na svaly kolem ústa a pod bradou.

- je příjemné, když brada není ani příliš vysoko ani příliš nízko. Pětkrát se zhluboka nadechnu a vydechnu a soustředím se na krk a bradu. Dávám pozor, aby hlava byla vzpřímená stejně jako páteř, a krk uvolněný.

- postupuji dolů a soustředím se na ramena, paže a vnímám, zda v nich není napětí. Ruce jsou spojeny a dotýkají se břicha. Ruce vnímají pohyby těla při dýchání. Dělám pět hlubokých dechů a cítím, jak se břicho zvedá a klesá

- v meditační pozici pracují zádové svaly. Přestávám se hrbit a břicho může volně dýchat. Přední část těla je uvolněná, zadní část pevná

- udělám 5 dechových cyklů a záda jsou nehybná, ale přední část těla se rytmicky pohybuje

- v duchu procházím zádové svaly dolů ke spodní části páteře.
Kořeny pozice procházejí od ramen do spodní části páteře.
Sedím nehybně a přední a boční části horní poloviny těla se při každém dechu rozpínají a stahují.
Celé tělo dýchá

- udělám dalších 5 dechů a zaměřuji se na spodní část těla.
Nejdříve vnímám zadek na polštáři nebo na židli.
Udržuji rovnováhu ?
Pokud je třeba pozici kvůle rovnováze změnit, udělám to.

- a teď jsou na řadě nohy. Pokud trochu bolí, zaměřuji se na to.
Jaký je to pocit ?
Dýchám a vědomě ten pocit vnímám.

- provádím 5 hlubokých dechů a zaměřuji se spodní části nohou.
Na čem nohy spočívají ?
Cítí chlad, nebo teplo ?
Jaké pocity jsou nejsilnější, jak se cítí kotníky ?

- nakonec vnímám celé tělo od hlavy k patám.
Cítím, jak drží pohromadě jako jeden celek.

- a teď naslouchám. Sděluje mi něco určitá část těla nebo mysl ?
Možná se nohy necítí dobře a stěžují si.
Nebo jsou ramena moc napjatá. Dál poslouchám řeči těla.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poslední část meditace, naslouchání řeči těla a mysli, je velmi důležitá, protože vám usnadní vnímat napětí. Můžete ji provádět i během dne. Když tuto praxi zvládnete, zbavíte ramena či hrudník těžkého břemene.
Když přemýšlíme a nasloucháme řeči těla, dostaví se napětí. Obličejové svaly, břicho a nohy jsou místa, která bývají v tenzi. Jakmile si začnete uvědomovat, kde cítíte napětí nejčastěji, můžete se na dané místo zaměřit a uvolnit ho.
Chvíle NASLOUCHÁNÍ by měla být součástí každé meditace.


Druhý týden - ZKROCENÍ ZLÉ MYSLI

15. července 2014 v 6:08 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Druhý týden - Zkrocení zlé mysli.

Teď je naše mysli klidnější a je načase ji zkrotit.
Myšlení není váš nepřítel. Vděčíme mu za většinu úspěchů v životě. Nepřítelem se však může stát, pokud je automatické, věčně se opakuje, vychází ze starých návyků a utíká vpřed do budoucnosti nebo zpátky do minulosti. Takové myšlení není přínosem. Naopak nám brání být během dne v přítomnosti a v noci nám nedovolí spát. Lékem není zastavení psychické činnosti, to by nebyl realistický cíl. Srdce dál pulzuje, žaludek zpracovává potravu a mysl je pořád aktivní a my to nijak neovlivníme.
při nacvičování bdělé pozornosti nabízíme mysli něco jiného než běžné myšlení. Žádáme ji, aby se řídila dechem a vnímala celé tělo, jeho pozici, všechny příjemné i nepříjemné pocity v nohou i rukou a teplo a chlad v jeho různých částech. Věnujeme pozornost spíše pocitům než myšlenkám a myšlení se alespoň na chvíli změní ve zvuky kdesi v pozadí.
V další fázi zaujmeme jiný přístup a budeme vědomě vnímat stavy mysli, abychom lépe poznali svoje psychické návyky. Taď se ale zaměříme na schopnost překonat mocnou sílu uvažující mysli. Je to jako chůze po ledě : mysl neustále sklouzává k myšlenkám. A my ji s každým dechem navracíme zpět k tělu a dýchání. Když uklouznete , neříkeljte si, že děláte něco špatně nebo že meditace nefunguje. Zpočátku to tak při meditaci zkrátka je a ještě nějakou dobu to tak bude.

........................................................C V I Č E N Í......................................................................................

-MYSL SE S KAŽDÝM DECHEM ODPOUTÁVÁ OD MYŠLENEK A VNÍMÁ, CO SE DĚJE V TĚLE.
DECH MĚ VEDE ZE SVĚTA MYŠLENEK DO SVĚTA SMYSLOVÝCH VJEMŮ.
..........................
-Když se soustředím na dech, jsem v přítomném okamžiku a vnímám plynutí prožitků
............................
- zaměřuji se pouze na smyslové vjemy a nevnímám toho, kdo je prožívá
...........................
- soustředím se na smyslové vjemy, nikoli na pocity, které vyvolávají. Nic není špatné ani dobré. Nic neposuzuji.
..........................
- smysly mě vedou do přítomného okamžiku. Přijímám vše, co mi smysly přijímají.
.......................
- přijímám svět takový, jaký je. Nadechuji se vydechuji a setrvávám v teplém světe přijetí.
.......................
- vdechuji a vydechuji a cítím se příjemně v přítomnosti a nesnažím se nic měnit.
.........................
- nic nekritizuji ani nehodnotím, protože to jsou opět myšlenky. Prostě jen přijímám vše, co přichází prostřednictvím smyslů.
..........................
- uvědomuji si vše dobré, co mám, a vysílám vlny spokojenosti do všech částí mého těla.. Mé tělo je zázrak.
- myšlenky přicházejí a odcházejí stejně jako okolní zvuky. Dál se věnuji pouze dechu.
..........................
- vdechuji a vydechuji a o nic neusiluji.. Neovládám proud vhledů, ovládám jen svou otevřenost
- je teď moje mysl svobodná . Dýchám svobodně a uvolněně. A znovu a znovu
..........................
- nadechuji se jsem svěží. Vydechuji a jsem stále v přítomnosti.
............................

Při cvičení si nejdříve přečtěte celý text pomalu a nahlas a pak začněte meditovat. Pokud jste s průběhem spokojeni, dejte si malou pauzu a pak pokračujte. Když vám dojde inspirace, vraťte se k textu a ještě jednou si ho přečtěte. Zkuste to znovu.

První týden - ZKLIDNĚNÍ MYSLI

13. července 2014 v 6:26 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU

Mnozí lidé se domnívají, že základem meditace je zastavit mysl. Sedí a usilovně to zkoušejí. Brzy však začnou s myslí vést předem ztracený boj. Jsou nešťastní a vzdají to. Poznáváte v tom scénáři sami sebe ?
Mnohem vhodnějším cílem je - mysl zklidnit. Dobrou metodou zklidnění je věnování pozornosti dechu. Když se během dne zasníme, dýchání se řídí rytmem myšlenek. Rytmus bývá nepravidelný, protože přecházíme od jedné myšlenky ke druhé, od jedné věci ke druhé. Pokud vnímáme dýchání , nikoli myšlenky, má dech rytmus pravidelný a vyrovnaný.
Běžně vnímáme myšlenky, ale dechu moc pozornosti nevěnujeme. V našem případě je cílem opak - chceme vnímat právě dech. Zpočátku se proudění myšlenek podobá rádiu, které hraje jako kulisa. Když něco děláme, uvědomujeme si, že hraje, ale nevnímáme ho aktivně.Pokud jde o rádio už jsme si osvojili přístup sofistikovaného odstupu. A teď je třeba tříbit stejný přístup k vlastním myšlenkám.
V tuto chvíli se při meditaci soustředíme na dech. Což znamená , že neustále vnímáme dýchání a s ním spojené pocity.
Jeden jediný dech vás může upozornit na pozici těla - na příliš utažený pásek, na napjaté břišní svaly.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dýcháte-li hrudníkem, věnujte pozornost závěrečné pasáži o dýchání pomocí bránice a provádějte jednoduchá cvičení , která vám pomohou osvojit si tento způsob dýchání. Jestli nevíte jak dýcháte, položte ruku na břicho a nadechněte se. při nádechu by se ruka měla nadzvednout.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dech je jako houpačka na hřišti. Jak se nadechujete, dech se zrychluje. Pak se postupně zpomaluje , dospěje k drobné pauze a znovu vyrazí opačným směrem. Rychlost se neustále mění. Pokud máte tohle všechno vnímat, potřebujete nejen bdělou pozornost, ale i soustředění. Musíte se soustředit, abyste nebyli bdělí jen občas. Je třeba pozorně vnímat cyklus v každém okamžiku, jeden cyklus za druhým.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cítím a vnímám svůj dech nekolika způsoby :
- cítím ho v bránici
- cítím, jak se pohybům bránice přizpůsobuje oděv
- cítím proud vzduchu v nosních dírkách
- cítím při nádechu chlad.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokud máte problém s poslední položkou, dejte na pár vteřin před nosní dírku prst a ucítíte, že se při nádechu a výdechu mění jeho teplota.
Tím se soustředíme na dech , nabízíme mysli ke zpracování něco jiného než běžné myšlenky. Je to lepší, než abychom s ní bojovali ve snaze trochu ji zpomalit.
Dech si najde svůj přirozený rytmus. Je pravidelný - je jako vlny na pláži.
Při tomto dechovém cvičení zjistíte, že po určité době přichází koncentrace zcela přirozeně. Zpočátku se musíte snažit a pak vás ovládne přirozený rytmus dechu.
V této fázi myšlenky ztrácejí úpornost.
Dospěli jsme do meditativního stavu. Je stejně poklidný jako spánek a podle některých lidí ještě poklidnější.
Tak si ho užívejte jak dlouho chcete, nebo až sám ustane.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Všechny následující texty týkající se provádění meditačních cvičení čtěte pomalu a pozorně a mezi jednotlivými pokyny vždy udělejte krátkou pauzu. !!!!
----------------------------------------------------------
minulost je už pryč a budoucnost teprve přijde. Soustředím se na pocit klidu, štěstí a volnosti v přítomném okamžiku.
...................
Teď se soustředím na vnímání každého dechu. Neustále se soustředím na dýchání. Vnímám, jak se nadechuji a bránice se začíná rozpínat. Věnuji stále pozornost pohybům bránice při každém dechu. Jako když se dítě houpe na houpačce.
------------------
Dech se mi na konci zpomalí tak jako houpačka. Vnímám, jak se zpomaluje a zrychluje
.....................
Vnímám dech s veškerou péčí a pozorností, jako když matka pečuje o dítě. Nemohu dítě opustit. Myšlenky zůstávají v pozadí.
.......................
Užívám si rytmus pohybů břicha. Užívám si bytí v přítomném okamžiku. Už nejsem ani v budoucnostio ani v minulosti.
..........
Mysl dál vytváří myšlenky, protože je jí to dáno. Já je ale nevnímám a soustředím se na dech.. Mám příjemný pocit a jsem v klidu.
..........................
Cítím, jak se s každým dechem uvoňuje napětí těla i mysli.
..........................
Uvědomuji si, že myšlenky vyvolávají napětí v obličeji. S každým dechem se mi uvolňují obličejové svaly a já se usmívám.
........................
Přijímám vjemy těla a vnímám jeho pozici. Při nádechu cítím proudění vzduchu kolem nosních dírek.
......................
Nereaguji na zvuky přicházející z okolí, vnímám je, ale nevěnuji jim pozornost. Dál si v klidu vychutnávám dýchání.
.......................
Řeka pocitů a myšlenek neustále plyne ale já se v ní netopím.. Soustředění na dech je jako kotva, která udržuje člun v bezpečí.
.......................
Díky koncentraci na dech se neztrácím v myšlenkách. Vnímám zvuky a tělesné pocity, ale nereaguji na ně.
........................
Usmívám se rušivým vlivům, jako jsou vzpomínky, svědění a zvuky. Úsměv mě uvolňuje a přináší pocit spokojenosti.
......................
S každým dechem se dostávám do přítomného okamžiku, sedím vzpímeně a dýchám uvolněně.
......................
Moje mysl je klidná a necítím žádné napětí v těle.
Jsem v klidu a odpočívám.
Cítím svobodu a volnost.
Jsem zase doma.

MEDITACE A ČINNOST

10. července 2014 v 6:43 | Marie Blankytná |  Meditace
PROČ JE TŘEBA MEDITOVAT ?

Protože potřebujeme určitý přechod mezi denní činností a nočním odpočinkem.
A takovým přechodem je právě doba vyhrazená meditaci. Je to chvíle , kdy jsme sami se sebou - je to čas pro léčbu.
Pokud si ho nedopřejeme, pak je spánek jediná doba, kdy hledíme dovnitř, klidně a nerušeně.
Tyto tři podmínky jsou zároveň podmínkami meditace. Když si vyhradíme čas pro meditaci, umocní se sebereflexe během spánku. Avšak bez léčivého vlivu meditace se sebereflexe snadno změní v hloubání spojené s lítostí a starostmi, které nám nedovolí usnout.
Při meditaci nejdříve zklidníme mysl tím, že navážeme spojení s dýcháním. To nám umožní vidět věci z vyšší perspektivy. Zaměřujeme se na volnost a svobodu. Tento přístup je patrný v řízených meditacích uvedených v této knize.
Přes den působí na naši mysl spousta rušivých vlivů. Ty ji odvádějí od důležitých záležitostí. Ale když v noci zhasne světlo, vše se zklidní a my zůstaneme sami se svými problémy. Vlastně to tak má být. Nemůžeme rozjímat o vztazích a o otázkách kariéry, když zvoní telefony, klienti čekají, nebo se vyhýbáme automobilům na silnici.
Nevědomá mysl ale ví, že to jsou důležité věci. Vynáší je na povrch kdykoliv, kdy k tomu má příležitost - a ta se jí naskytne mnohdy pouze před usnutím.
Člověk si v dnešní době nedopřává čas k potřebným úvahám o důležitých věcech.
V našem stylu života chybí přechodné období, všemu vládne jen akce, akce a potom spánek- chybí nám čas pro lidské bytí po dni lidského konání.
V bdělém stavu se to projevuje tím, že se zabýváme jen několika prvními položkami na seznamu věcí, které je třeba udělat - jsou to záležitosti naléhavé, ale ne vždy podstatné. A jakmile zhasneme světlo, často se stává, že ostatní položky seznamu na nás plnou silou zaútočí.
Nemám teď na mysli aktivity, které lidé běžně považují za relaxaci. Nemluvím o sledování televize, čtení románů nebo popíjení piva. Tohle všechno jenom oddaluje věci vyžadující pozornost.
A když zhasneme světlo, jsou tu pořád dál.
Bdělá meditace pomáhá vidět věci do hloubky, dostat se pod povrch. Prožíváme díky ní plnější a vznešenější život plný inspirace. Není od každodenních činností nijak oddělena, jejím plodem je náš způsob života včetně věcí obyčejných i neobyčejných
---------------------------------------------------------------------------
JOSEPH EMET - BUDDHOVA KNIHA ŽIVOTA

ZKUSTE SPÁT ......

8. července 2014 v 6:33 | Marie Blankytná |  Meditace
- SE PŠATNÝM SVĚDOMÍM
- SE ZLOMENÝM SRDCEM
- S NEKLIDNOU MYSLÍ
- S AUTOMATICKÝMI MYŠLENKAMI
- S NEGATIVNÍMI MYŠLENKAMI
- S NEGATIVNÍMI MYŠLENKAMI PŘED USNUTÍM
- S NEUSTÁLOU SEBEKONTROLOU
- S NEVYŽÁDANÝMI ZPRÁVAMI Z MOZKU
- SE SNAHOU O OVLÁDÁNÍ SPÁNKU
- SE ZLOSTNÝMI MYŠLENKAMI
- S USTARANOSTÍ
- BEZ DŮVĚRY SOBĚ I DRUHÝM
- S VAŠÍ NETRPĚLIVOSTÍ
- S NEUSTÁLÝM NEKLIDEM,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,?????????????????????????????????????????????????

BDĚLÁ POZORNOST - NOVÝ PŘÍSTUP

Uvědomili jste si, že máte určitý problém se spánkem. Možná jste o něm mluvili s lékařem, možná jste vyzkoušeli nějaké léky, ale problém trvá dále. Četli jste knížky pojednávající o tomto problému, řídili jste se radami, přestali jste kouřit, nepijete před spaním kávu ani alkohol, provedli jste další přínosné změny a vytvořili si prostředí vhodné ke spánku.
PROBLÉM JE TU VŠAK STÁLE.
Nakonec se musíte střetnout sami se sebou. Se svou myslí. tato kniha začíná tam, kde mnohé knihy končí.
Náš problém pramení z hlubšího zdroje - pouhé zmírnění symptomů nestačí.
Bdělá meditace je cestou k bdělé pozornosti a sebepoznání. Na tento svět přicházíme bez příručky pro uživatele. A umění rozumného žití musíme objevit my sami.
Při bdělé meditaci sedíme a pozorujeme co se děje. Pokud vytrváme, začneme brzy pozorovat a poznávat své návyky a zjišťovat, jak funguje naše mysl.
Díky tomuto přístupu se procvičování bdělé pozornosti stane vzrušující cestou k objevování sebe sama, protože v každé fázi meditace se dostavují nové a nové vhledy.
---------------------------------------------------------------------------
Joseph EMET - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU - Lepší spánek za sedm týdnů s pomocí meditace

PŘEDMLUVA AUTORA

6. července 2014 v 6:31 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET :

Zkuste se zamyslet nad následujícími větami :
- vím, že není dobré přemýšlet v posteli o práci, ale dělám to a hodně mi to vadí
- vím, že není dobré rozčilovat se kvůli dětem, ale nemohu si pomoci
- vím, že není dobré večer se přejídat, ale dělám to a přibírám na váze
- vím, že nemám kouřit, ale nic s tím nenadělám
- vím, že se nemám trápit kvůli maličkostem, ale přemýšlím o nich i v posteli a pak nemohu usnout.
Je vám něco z toho povědomé ? To říká vědomá mysl. Je jí všechno naprosto jasné. Nedokáže předat své poznatky mysli nevědomé, aby se stala naší druhou přirozeností. Bdělá meditace nám umožní sdělit nevědomé mysli vše, co ví mysl vědomá.
Pocity lítosti, zlost a touha po jídle nás neustále pokradmu sledují a číhají na svou chvíli. Ale s bdělou meditací je včas uvidíme přicházet. Když zaklepou na dveře, nepustíme je dovnitř. Bdělá meditace z nás neudělá dokonalého člověka, ale umožní nám žít lépe s vlastními nedostatky.
Po cvičení se stejně určité touhy probudí, ale my už nebudeme jejich otroky.. Když večer ulehneme, nejspíše ucítíme, jak se myšlenky pokoušejí proniknout do hlavy. Budeme ale už natolik pozorní, že je uvidíme přicházet a dokážeme jim říci : " TEĎ NE, DĚKUJI."
Možná to zní neuvěřitelně, ale přesto bdělá meditace pomáhá při zmírnění stresu, zlepšení vztahů, překonání osobních problémů.
Tato kniha obsahuje účinné techniky, díky nimž bude váš spánek zdravější a klidnější.

BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU.

VDĚČNOST LÉČÍ

5. července 2014 v 6:39 | Marie Blankytná |  Meditace
HENRI DAVID THOREAU : VDĚČNOST LÉČÍ

JSEM VDĚČNÝ ZA TO, CO MÁM A JAKÝ JSEM. NIKDY ZA TO NEPŘESTANU DĚKOVAT .
JE PŘEKVAPUJÍCÍ, JAK SPOKOJENÝ JE ČLOVĚK , KTERÝ NEMÁ V PODSTATĚ VŮBEC NIC - JEN POCIT EXISTENCE.
MŮJ DECH JE TAK SLADKÝ. MUSÍM SE SMÁT, KDYŽ POMYSLÍM NA SVÉ NEURČITÉ, NEDEFINOVATELNÉ BOHATSTVÍ.
MÝM BOHATSTVÍM NEJSOU HMOTNÉ STATKY , ALE RADOST.

BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU.

PŘEDMLUVA KE KNIZE

4. července 2014 v 6:10 | Marie Blankytná |  Meditace
T.N.HANH

Dokážu si představit, že Buddha spal klidně, bez úzkosti a starostí. Myslím, že měl klid v srdci i mysli, a to nejen v bdělém stavu, ale i když usínal. KLÍČEM KE KLIDNÉMU SPÁNKU JE KLIDNÁ MYSL - A BUDDHA KLIDNOU MYSL MĚL.
Odpočívat je umění. Bez bdělé pozornosti máme sklon být v budoucnosti místo v přítomnosti a jsme zvyklí neustále se zaobírat myšlenkami a přemítat o různých záležitostech.To nás velmi vyčerpává. To vše může zároveň ovlivnit schopnost usnout a klidně spát. A pak snadno ztrácíme správnou vyváženost mezi činností a odpočinkem.
Cvičení bdělé meditace pomáhá vnést klid do srdce a mysli. Zmírňuje stres. Umožní nám zpomalit a užívat si všechny okamžiky života.
A dokáže zklidnit rozbouřenou mysl.
Při čtení této knihy a při cvičení řízené meditace můžete prožívat momenty vhledu a zjistit, proč máte se spánkem problémy. A také se naučíte relaxovat a tím zlepšíte kvalitu svého spánku.

Kniha - Buddhova kniha o spánku.

CÍTIT PŘÍTOMNÝ OKAMŽIK

2. července 2014 v 6:53 | Marie Blankytná |  Meditace
JOSEPH EMET :

" DĚTSKÉ HRADY, STOPY MILENCŮ V PÍSKU, AGÓNIE USYCHAJÍCÍ HVĚZDICE, TO VŠE ZMIZÍ, KDYŽ PŘÍBOJ OMYJE PLÁŽ SVĚŽÍMI VLNAMI PŘICHÁZEJÍCÍMI Z ROZLEHLOSTI OCEÁNU.
NECHŤ DECH ODVANE VČEREJŠÍ SLOVA , RANNÍ MYŠLENKY I ÚZKOSTI, JEŽ PO NICH ZBYLA, ABYCHOM UCÍTILI SVĚŽEST PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU. "

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Těmito slovy uvádí spisovatel Joseph Emet svoje čtenáře do děje knihy s názvem - BUDDHOVA KNIHA O SPÁNKU - aneb
Lepší spánek za sedm týdnů s pomocí meditace . Z této knihy zde bude zveřejněno několik článků. M.